Спалювання листя і трави завдає величезної шкоди людям і навколишньому середовищу. За це діяння законом України передбачені штрафи – від 170 до 1700 гривень.
Нагадуємо, що в пожежонебезпечний період у лісових масивах, лісопаркових зонах і на відкритих територіях, які примикають до приватних та багатоквартирних житлових будинків, забороняється:
- розведення відкритого вогню;
- кидати сірники, які горять, недопалки, ганчірки, які тліють;
- залишати легкозаймисті матеріали, які просочені мастилом або бензином, скляну тару та посуд, які в сонячну погоду можуть сфокусувати сонячний промінь і підпалити суху рослинність;
- випалювати суху траву на лісових полянах;
- розводити багаття;
- спалювати сміття.
Крім того, не можна розводити багаття поблизу крон дерев , які звисають, та сухої рослинності. При розведенні багаття обов’язково необхідно враховувати напрям і швидкість вітру. Категорично заборонено залишати багаття без нагляду. Залишаючи місце відпочинку, вогнище слід залити водою або засипати піском, а також впевнитись, що багаття повністю загашене.
Якщо ви опинились поблизу пожежі або його осередку:
- не панікуйте та не приймайте поспішних рішень;
- не тікайте в протилежний бік від полум’я , яке швидко наближається, а закривши голову та обличчя
одягом- швидко рухайтесь проти вітру;
- будьте обережні в місцях горіння високих дерев –вони можуть впасти і травмувати людей;
- невеликі загоряння, які виникають в результаті викиду з вогнищ часточок жару, необхідно негайно загасити, заливаючи їх водою, засипаючи піском, землею, накриваючи щільною тканиною, збиваючи гіллям, віниками, у крайньому випадку- одягом.
Пам’ятайте! Зупинити розповсюдження вогню в початковій стадії набагато легше, ніж погасити пожежу.
При виявлені пожежі обов’язково зателефонуйте в підрозділ ДСНС за телефоном 101.
Покарання за спалювання листя
Законами України в населених пунктах відкрите спалення листя заборонене.
Стаття 77 Кодексу України про адміністративні правопорушення вказує, що за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків накладається штраф у розмірі від 170 до 340 гривень. А стаття 82 застерігає, що за порушення правил зберігання, розміщення, утилізації та використання відходів штраф сягає 1700 гривень.
Відповідно до ст. 152 КУпАП, спалювання рослинних залишків є прямим порушенням низки правил у сфері благоустрою населених пунктів та тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти (340 грн) до вісімдесяти (1360 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти (850 грн) до ста (1700 грн) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.