Клесівська територіальна громада
Рівненська область, Сарненський район

с.Рудня-Карпилівська

Історія села Рудня-Карпилівська

Існує легенда про те, що неподалік місця, де розташована сучасна Рудня-Карпилівська, в давнину, ХVІ – ХVІІ столітті, оселився гайовий (охоронець лісу) на прізвище Руднік.  Він наймав собі помічників, Фесянова і Данилицького. Отож, на честь Рудніка й назвали поселення Рудня , а в селі найрозповсюдженішими прізвищами є Фесянови, Данилицькі і Васильці.

Одним із варіантів походження населеного пункту є те, що в цих місцях діяли кустарні промисли з виготовлення заліза, що і називалися руднями. Наявність болотної руди в околицях Рудні-Карпилівської свідчить про те, що на цій території споконвіків були величезні непрохідні болота, так звані морочні. В таких болотах навіть не косили траву, а лише збирали ягоди журавлини.

Саме й в селі Рудня-Карпилівська діяв смолозавод. Смолозавод – це підприємство, яке спеціалізувалося на вироблені смоли, вугілля, скипидару.

Смолозавод був побудований на території села Рудня-Карпилівськасімєю євреїв, яка проживала у місті Сарни, у 1914 році. Смолозавод був їхньою приватною власністю. Довгий час завод працював у нормальному режимі, але потім ця сімя виїхала і покинула своє підприємство.

В 1939 році в село прийшли поляки. Вони відновили завод і він знову почав працювати. Але працював лише 2 роки, до початку війни 1941 року. Після війни смолозавод залишився занедбаним.

В 1956 році керівником заводу став наш односельчан Василець Володимир Мосійович. На заводі працювало 12-15 чоловік: вони завантажували і розвантажували вагони. Люди працювали почергово. Під його керівництвом смолозаводпрацював майже 35 років (до 1991р.).В 1991 році смолозавод був закритий через свою нерентабельність.

За даними податкового реєстру  1583 року в містечку Степань було три рудні-димарки. У ХVІІ-ХVІІІ століттітаких промислів на Волині нараховувалося близько 40 . У селі Рудня-Карпилівська така «димарка» більш усього розміщувалася на тому узвишші, де й до цього часу є залишки колишнього смолозаводу. Саме ж це село було приписане до Карпилівки як село Рудня і разом з нею входило до Немовицької волості.

У довоєнний період під час польської окупації, неподалік Рудні (біля озера Сомино), діяло польське військове містечко. Після війни будинки було демонтовано і перевезено в місто Сарни, а два будинки, що діяли в селі Рудні, як склади, перейшли у власність Сарненського держлісгоспу. 

В одному з них діяло лісництво, а в другому - пекарня, гуртожиток, ФАП (у 2 кімнатах), їдальня –  для людей, які працювали у лісництві та деревообробному цеху.  Діяв даний цех на території лісництва. У ньому виготовляли ящики, дранку, штахетник. 

ФАП у селі почав діяти у 1960-х роках і працює по цей час.

Хоча село невеличке, але в ньому ще при Польщі була школа, яку побудували польські коменданти. Працювала в ній сімя вчителів, одночасно в цьому приміщені вони і жили. До 1970-х років всі вчителі, які навчали дітей були приїжджими, а вже з 1972 року завідувачем школою стала місцева жителька – Одарчук Валентина Степанівна. 1 вересня1993 року було побудовано на території нове приміщення школи. 

У польський час в школі діял2 класи, пізніше у 70-х роках 6 класів. Багато вчителів - предметників доїжджали на окремі уроки у 4-6 класах з Карпилівської середньої школи. Потім діяло 3 класи, в з 1989- 1990 років  - 4 .

У післявоєнні часи діяв сільський клуб, де люди у вільний від роботи  час відпочивали, переглядали кінофільми, які демонстрував на привозних стрічках місцевий кіномеханік Сюрха Борис Федорович, а пізніше Ткач Ананій . У 2010 році було побудовано новий клуб. В приміщенні клубу з 2011 року діє група короткотривалого перебування «Дзвіночок».

У 2005 році місцева громада на зборах села з ініціативи уродженця села Васильця Антона Свиридоновича та  священика Свято-Миколаївського храму села Карпилівка вирішила збудувати Свято-Покровський храм Київського патріархату. Побудована церква була за 5 років. Так вже з 2010 року у новозбудованому храмі вже проводились служби. У 2012 році на престол було поставлено ієрея Ярослава (3-4 місяці), після нього ієрея Романа Юрчика, який служить по даний час. 

В нашому селі народилося багато людей, які внесли свою частинку у розвиток села:

Василець Антон Свиридонович – голова правління ВАТ «Райдуга» - допомога у будівництві храму (кошти, матеріали, іконостас).

Карпець Галина Свиридівна - голова Карпилівської сільської ради.

Сергійчук Петро Миколайович – керівник «Рівнетеплотранс сервісу», на даний час          проректор по господарській частині водного університету- допомога у будівництві храму (кошти).

В селі також діє будинок молитви ХВЄ.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь