Клесівська територіальна громада
Рівненська область, Сарненський район

с.Пугач

Як виникла назва села

Колись, давним-давно у цих  місцях були дрімучі ліси і водилося багато різноманітної звірини. Вдень птахи наповнювали своїм співом світле повітря лісу,  а вночі, сумно і лячно пугикали сови. Багато їх тут було і кричали вони весь час пугу-пугу. Люди так і назвали цю  місцевість «Пугач».

Легенди розповідають, що не спить сова тому, що скарби стереже від різних шукачів. Тільки підійде  шукач до місця, де скарб  заховано, тільки блимне жадібно очима, тільки наміриться копати, як серед гілля лунає страхітливе «Пу-гуу, пу-гуу !» То пугач його відлякує.

Ці звуки насторожували, можливо і лякали тих, хто проходив, проїжджав тут.  

 

З історії с.Пугач

 

 Село Пугач розташоване у мальовничому куточку Західного Полісся. Вперше, в документах село під назвою Пугач згадується у XVI ст., хоча територія села здавна заселялась людьми. Про це свідчать  поселення  доби бронзи, вивчене археологами поблизу села. Місцевість навколо Пугача багата на ліси, які служили захистом жителям трипільської культури, які прийшли сюди з Придніпров’я (2000 р. до н.е.). В  період заселення слов’ян  на цій території виникло   поселення племені древлян. Довгий час територія с. Пугач, а також села Клесів входила до складу Київської Русі.  Після занепаду  Київської Русі територія села входить до Литви, а потім до Польщі.

Після  підписання Андрусівського мирного договору  Україна знову увійшла до складу Польщі. Тільки після трьох  поділів Речі Посполитої територія села відійшла до Російської імперії.

За Ризьким мирним договором 1921 року село Пугач відійшло до Польщі. Польські геологи  почали вивчати  родовище  гранітів.  Жителі села працювали  в кар’єрах. 

 

З 1926 року на каменещебеневому заводі працює дві дільниці, одна по видобутку граніту і переробці, друга по облицювальних виробах.

У вересні 1939 року в Пугачі встановлено Радянську владу і на підставі  нового адміністративно-територіального поділу у січні 1940 року Клесів стає районним центром Рівненської області, а с. Пугач входить в Клесівський район.

9 липня 1941 р. – окупація німецькими загарбниками.

7 січня 1944 р. – визволення  населеного пункту воїнами 143-ї стрілецької дивізії 13-ї армії під командуванням полковника М. Заїкіна. Село почало відбудовуватися. Знову розпочинаються розробки гранітів.

В 60-х роках с. Пугач  входить до складу Сарненського району., а з 2015 року - до Клесівської ОТГ.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь