Пам'яті жерт Голокосту

Вже більше як півстоліття на горі Пам’яті в Єрусалимі розташувався Яд Вашем – Меморіальний комплекс Катастрофи і героїзму єврейського народу. Ми гордимося що імена наших односельців: Ганни Тишковець, Миколи Куришко, Івана та Улити Куришко,  викарбувані на Стіні пошани в Алеї Праведників світу.

У Карасині, за словами Ганни Тишковець, до війни жили вісім сімей євреїв. Влітку 1942-го, всіх євреїв зігнали в центр села й на вантажівці відправили в Сарни, де проводився масовий розстріл. Небагатьом вдалося вирватися з місця страти.

У єврейській родині Юди та Марії Крайцманів сина Гершка застрелили фашисти під час втечі в Сарнах. Інші двоє дітей з батьками пішки добрались до Карасина, де знайшла прихисток у місцевих селян. Крайцмани на віддаленому хуторі Піщаниця зробили землянку і жили там до зими. Таємно приходили до Куришків та Тишковців за продуктами, а вдень ховалися у лісі.

Не забувають євреї своїх рятівників. Гітла Крайцман з сином декілька разів приїзжала до Карасина до Миколи Куришка та Ганни Тишковець, надсилає вітання та подарунки.

Від Єврейської Ради України, фонду «Пам'ять жертв фашизму в Україні» Миколі Куришку та Ганні Тишковець надійшли нагороди -  медаль «Праведник України» та свідоцтво про присвоєння цього звання. У ньому написано: «Ми високо цінуємо Ваш подвиг і складаємо вічну подяку за те, що в лихі часи минулої війни Ви виявили християнське милосердя та доброту й незважаючи на ризик для власного життя, життя Вашої родини, врятували євреїв, які були приречені на загибель. Єврейський народ ніколи не забуде Ваш благородний вчинок і буде передавати ім’я Ваше з покоління в покоління, як приклад великої людяності та злагоди між нашими народами».

Бібліотекар села Карасин Надія Яковець