A A A K K K
для людей із порушенням зору
Клесівська територіальна громада
Рівненська область, Сарненський район

с.Карпилівка

 

Фото без опису

Історія села Карпилівка

Село Карпилівка розташоване на правому березі річки Случ. На його території знайдено в невеликій кількості кремінні знаряддя праці: рубила,наконечники для стріл,сокири. Можна лише здогадуватися, що тут жили первісні мисливці. Ліси, луги приваблювали давніх людей  своїми багатствами: достатком ягід, грибів, їстівного коріння, дичини, риби у водоймах. А густі ліси і непрохідні болота надійно захищали їх від ворогів.

Як населений пункт село Карпилівка відоме з першої половини XVII століття. Достовірних документів про його  виникнення немає.

   Про історію села XVIII століття можна почитати в «Літописі села Карпилівка», написаному в 1895 році священником церкви с.Карпилівка Огофілактом Кошпаневичем, поданим у вигляді звіту архієпископу Волинсько-Варшавському. 

Село Карпилівка до 1830 року було у володінні польських ксьондзів, а після 1830 року, в результаті революційних дій поляків проти російського уряду, стало належати Росії. Відомо, що на початку XXстоліття цими землями володів поміщик Петровський.

   У 1835 році в селі нараховувалось 95 дворів. Земельний наділ селянина становив 16 десятин разом з городом, садибою, орною землею, сінокосом і пасовищем. Земля та інше рухоме та нерухоме майно передавалося по спадщині лише синам. Земля була недостатньо родючою, тому багато селян, особливо молодих, ішли на заробітки: чоловіки-на сплав лісу (навіть у Прусію), а жінки-на жнива (у Дубенський, Острозький,Новоград-Волинський повіти).

    Трагічною сторінкою в історії села 24 лютого 1942 року, колив стару церкву було зігнано німцями переважну більшість жителів села .А причиною стало те,що кимось було вбито двох німецьких прислужників і одного поранено. Німці хотіли помститися жителям села за це. Хтозна,яка б доля чекала їх ,якби не щасливийвипадок:наступ радянської військової частини змусив німців тікати,не здійснивши свій задум. 

На фронтах Великої Вітчизняної війни брало участь 172 жителі. Більшість з них загинули або пропали безвісти. Покоїться далеко від дому прах багатьох з них,імена загиблих тих хто пропав безвісти внесено у "Книгу пам''яті України". 

Як пам’ять про наслідки Великої Вітчизняної Війни в центрі села відкрито меморіальну плиту. 

    Сільська рада утворилася в 1944 році. Першим керівником був Мазур Кирило Павлович. Головою виконкому був Мартинюк Адам Никонович.На території Карпилівської сільської ради знаходяться села Карпилівка, Рудня-Карпилівська та станція Страшево.

    На протязі 1995 року побудовано 11 нових будинків, забудовників на 1996 рік 12 сімей. Поліпшується добробут жителів села,селяни мають власний транспорт: легкові та вантажні автомобілі, трактори. Це Гнатюк М.А.,Мартинюк В.В.,Степанець Д.М.,Оленіч М.Г.,Худяк  В.,Рагуліна Л.Ф. та інші.

     В квітні2000 року було обрано головою Карпилівської сільської ради Ковалець Миколу Петровича. Секретарем в 1999 році обрано Мартинюк Олену Володимирівну.

У жовтні 1948 року засновано колгосп «Нове життя». Очолював його місцевий житель Оленіч Микола Олександрович. Першими колгоспниками стали: Романчук Віра Милентіївна, Осінгловська Катерина, Мирончик Катерина, Дерпач Марко. Першим, хто виїхав трактором на поле колгоспу був Степанець Мусій Петрович, а шофером Панекало Микола Филимонович та Михайлицький Степан Кузьмович. В 1960 році колгосп перейменували в «Червону Зірку». Колгосп «Червона зірка» спеціалізувався по розведенню великої рогатої худоби, вирощуванню сільськогосподарських культур: картоплі, льону, цукрових буряків, зернових, а саме: пшениці, жита, ячменю, гречки. За високі врожаї льону, картоплі, зерна колгоспники колгоспу удостоєні нагород, ланкові Степанець Євдокія Захарівна, Тарасюк Ганна Петрівна, Щевич Єва Григорівна. Серед працівників тракторної бригади нагороджені трактористи: Гнатюк Микола Андрійович, Карпець Григорій Григорович, Ковалець Олексій Мартинович. За межами колгоспу славились високими надоями молока доярки: Романчук Поліна Миколаївна, Оленіч Тетяна Миколаївна, Жилка Вікарія Герасимівна. У відгодівлі молодняка телятниці: Макарицька Любов Кирилівна, Мирончик Катерина Тарасівна.

В 1995р. колгосп «Червона Зірка» реорганізовують в КСП «Промінь»- голова Михайлицький Сергій Степанович.

      В 1996р. розпочалося розпаювання земель КСП «Промінь». На кожного члена господарства «Промінь» 2,25 кадастрових гектарів землі. Головою КСП «Промінь» в 199 р. Сусіда Володимира Васильовича,а в 1999р. КСП «Промінь» реорганізовують в СГПП «Промінь». 

В 2001р. з господарства СГПП «Промінь» почався вихід членів господарства на самостійне господарювання. Першими вихідцями з господарства було 11 чол., це сімя Мартинюк Михайла Дмитровича, Радчук Володимира Хомовича,Мартинюк Кирила Симоновича,Степанець Мусія Петровича,Михайлицького Степана Кузьмовича,ТаборовецьЛ.І.

        В 2001р. на території села організовують СГПП «Олеся» - директор Степанець Галина Кирилівна. Для господарювання господарство СГПП «Промінь» виділило господарству СГПП «Олеся» 52га землі, худобу, трактори, сівалки, борони, плуг, комбайн.

       Школа в створена в 1946р., як початкова,а з 1951- як семирічка,з 1959р.-восьмирічна з 1996р.-десятирічка. В 2011-2012 н.р. в школі навчається 474 учнів.

    Медичний заклад в селі Карпилівкапрацює з 1950р. В 1998р. на базі його створено 1сільську амбулаторію. У 2002р. частину приміщення дитячого садка відведено і відремонтовано під приміщення сільської амбулаторії.

Церква ж у Карпилівці гостинно відкрила двері 1999р. Ідею будівництва церкви в селі запропонували на сході села самі жителі. Активні організатори будівництва церкви:Жилка Микола Федорович,Гнатюк Микола Андрійович,Радчук Володимир Хомович,Мартинюк Софія Никифорівна,Романчук Тамара Омельянівна. А проектував храм і керував будівництвом Микола Ковалець. Знайшовся у селі й художник, котрому люди не вагаючись довірили розписувати новозбудований храм – Василь Щевич,він же церковний староста. 

З 1992 року в селі Карпилівка діють дві общини протестанської церкви: християн віри євангельської п’ятидесятників та християн віри євангельської баптистів. У 1996 році побудований молитовний будинок. 

Клуб в селі створено в 1946р.,а в 1970р. на його місці звели новий, красивий Будинок культури. 

В приміщенні Будинку культури знаходиться сільська бібліотека. Бібліотека займає дві кімнати. Книжковий фонд бібліотеки налічує 10174 книги. Бібліотекою користуються 1217 читачів. В селі є ще шкільна бібліотека. В 2002р. проведено обєднання сільської і шкільної бібліотеки. Так було утворено ПШБ села Карпилівка. Фонд цієї бібліотеки налічує 18460 примірників книг. Користуютьсякнижковим фондом 780 читачів. Нині бібліотека  налічує 21000 екземплярів книг та понад тисячу читачів. 

         В 2000 році головою Карпилівської сільської ради був обраний Ковалець Микола Петрович,який пробув головою сільської ради IIскликання. 

З квітня 2006 року головою Карпилівської сільської ради був обраний Ковалець Василь Корнійович.

Однією із знаменних подій в житті села у 2004р. було запалення газового факела. Газопровід Рокитне-Дубровиця,який проходить поблизу села, дав змогу підвести газ і запалити голубий вогник в перших оселях села. На відкритті присутні:начальник управління «Львівтрансгаз»,депутат Верховної Ради Шершун В., Данильчук О.,голова райдержадміністрації Остапчук А.М.

Зростає добробут жителів села. За період 2006-2008 років в амбулаторію села Карпилівка закуплений апарат для проведення кардіограми,спеціальний апарат для вимірювання цукру в крові,а також нове обладнання для стоматкабінету. В 2008р. була відкрита аптека в амбулаторії лікувальної та сімейної медицини. Фармацевтом працює Мартинюк Людмила Миколаївна. З 2009р. працює автомобіль швидкої допомоги, шофером якої є Степанець Роман Констянтинович.

На базі Карпилівської ЗОШ I-IIIступенів діє навчальна ділянка по бджільництву, засновником і керівником якої є Карпець Галина Свиридівна. 

 У Карпилівській ЗОШ повністю укомплектований комп’ютерний клас.У 2011р. відділом освіти виділено автобус для перевезення школярів с. Карпилівка,с. Рудня, с. Обірки. З вересня місяця 2011р. відкритий дитячий садок «Дзвіночок»,відкрита молодша група,а в жовтні відкрито старшу групу.

З березня 2011р. сільським головою було обрано Карпець Г.С., а 2016 -го переобрано на посаду старости села.

На території сільської ради знаходяться такі урочища: Свидове (Чисте),Панський Город, Глушка,Вир,Колошви, Манчинське, Липецьке.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь