14 ГРУДНЯ - ДЕНЬ ВШАНУВАННЯ УЧАСНИКІВ ЛІКВІДАЦІЇ НАСЛІДКІВ АВАРІЇ НА ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ АЕС
14 грудня в Україні відзначається День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (День ліквідатора). Чому саме цю дату вибрано для вшановування, якщо є 26 квітня - Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.
Справа в тому, що 30 листопада 1986 р. було закінчено будівництво саркофага над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, а 14 грудня того ж року в газеті «Правда» про це було офіційно повідомлено, і одразу ж, саме в цей день, ліквідатори-чорнобильці зібралися разом, щоб відзначити свою першу перемогу. Згодом це стало традицією.
Нагадаємо, у ліквідації катастрофи на ЧАЕС брали участь більше 650 000 людей з усього Радянського Союзу, з яких більше половини з тодішньої УРСР. Офіційно ж, тільки перші 5 тисяч з тих, хто ліквідовував аварію, отримали відповідні посвідчення, іншим - з 1992 р. видавали тільки «корочки» постраждалих від чорнобильської катастрофи, що унеможливило отримання, для більшості ліквідаторів, достатньої фінансової підтримки та пенсій для забезпечення нормального життя. Це, в цілому, і стало основною причиною високої смертності серед тих, хто боровся з «не/мирним атомом».
Незважаючи на всі труднощі, самі ліквідатори називають 14 грудня святом - вони збираються разом, щоб згадати ті буремні події та пом’янути тих, хто віддав своє життя задля життя та здоров’я майбутніх поколінь.