«Незвичайні» аліменти – для бабусі на утримання онуки
Батьки для дитини – весь її світ. Це найважливіші люди, яких діти люблять без будь-яких умов, всім серцем. Зазвичай, і батьки люблять свою дитину до нестями. Але, на жаль, так буває не завжди… Інколи батьки самостійно відмовляються від спілкування з дитиною і зв’язок між ними переривається. А найріднішою людиною дітям стає бабуся.
Восени до Дубровицького бюро правової допомоги звернулася пані Тетяна . Вона розповіла, що є піклувальником своєї неповнолітньої онуки. Так склалося, що рішенням суду обох батьків дитини було позбавлено батьківських прав. Онучка проживає разом з бабусею. Пані Тетяна забезпечує онуку, доглядає за нею. Однак, власних коштів на все не вистачає. Батьки не відвідують дочку, не займаються її вихованням, не купують їй речі, зовсім не піклуються про неї. Водночас дитина потребує повноцінного харчування, оздоровлення і відпочинку, культурного розвитку, їй треба купувати одяг та ліки. Пані Тетяна пенсіонерка, і самостійно забезпечити всі потреби дитини не може.
Справою зайнялася фахівчиня Дубровицького бюро правової допомоги Лідія Литвин.
Юристка підготувала позовну заяву про стягнення аліментів на неповнолітню дитину. Відтак, 07.07.2021 року Дубровицьким районним судом Рівненської області було винесено рішення про задоволення позовних вимог клієнта. На користь пані Тетяни, на утримання неповнолітньої дитини, було стягнуто аліменти по 1200 грн. з кожного з батьків, позбавлених батьківських прав. Таке стягнення суд зобов’язав проводити до досягнення дитиною повноліття.
Довідково:
Відповідно до статті 8 Закону України “Про охорону дитинства” кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.Статтею 27 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною згідно з Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-XII) передбачено, що дитина, враховуючи її фізичну й розумову незрілість, потребує спеціальної охорони та турботи, включаючи належний правовий захист, як до, так і після народження.
Батьки або особи, які їх заміняють, несуть відповідальність за створення необхідних умов для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.Згідно із ст. 180 Сімейного кодексу України (далі – СК України), батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.Згідно із ч. 2 ст.182 СК України, розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Справа № 949/399/21
Посилання на рішення суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень https://reyestr.court.gov.ua/Review/98149234