Клесівська територіальна громада
Рівненська область, Сарненський район

Інформаційна добірка від Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Дата: 25.08.2022 11:32
Кількість переглядів: 305

Фото без опису

З 24 лютого 2022 року для України розпочався один з найтяжчих періодів в нашій історії. Для захисту територіальної цілісності держави від ворожих загарбників розпочато мобілізацію, під час якої військовозобов’язане населення залучається до оборони країни. В першу чергу це стосується повнолітніх осіб чоловічої статі, які за станом здоров'я та сімейними обставинами можуть бути включеними до військових формувань у складі Збройних Сил України.

Однак, за релігійними переконаннями, зброю в руках можуть тримати не всі українці. Така ситуація викликає неабияке обурення серед людей, особливо тих, що втратили близьких під час бойових дій. В суспільстві зростає невдоволення особами, віровчення яких не допускає користування зброєю.

Як же владнати дану “несправедливість” та примирити людей?

На сьогоднішній день в Україні є чинним Закон “Про альтернативну (невійськову) службу», положення якого якраз і врегульовують дану проблему. Громадяни, які належать до діючих згідно з законодавством України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю, проходять альтернативну службу на підприємствах, в установах, організаціях, що перебувають у державній, комунальній власності, діяльність яких, у першу чергу, пов’язана із соціальним захистом населення, охороною здоров’я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством, а також у патронажній службі в організаціях Товариства Червоного Хреста України.

Кажучи простою мовою, ті громадяни, яким релігія забороняє воювати, залучаються і залучатимуться надалі для відбудови нашої держави після війни та подолання її наслідків.

Чи можуть особу, яка проходить альтернативну (невійськову) службу, скеровувати для її проходження в іншу місцевість?

Закон дозволяє скеровувати осіб, які перебувають на альтернативній службі, до іншої місцевості, при цьому, надаючи гарантії забезпечення таких осіб впорядкованим тимчасовим житлом.

У разі направлення громадянина для проходження альтернативної служби не за місцем проживання, а в місцевість, звідки він не може щоденно повертатися до місця проживання, строк альтернативної служби визначається з урахуванням часу, необхідного для переїзду до місця служби та у зворотному напрямку.

Яка тривалість проходження альтернативної служби?

Термін проходження альтернативної служби у півтора рази перевищує термін, який передбачений для “строковиків”, тобто осіб, які проходять строкову військову службу в ЗСУ. Час перебування громадянина на альтернативній службі зараховується до його страхового стажу.

Під час проходження альтернативної служби громадянину надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю п’ятнадцять календарних днів. За перший рік альтернативної служби відпустка надається після відпрацьованих одинадцяти календарних місяців.

Загалом, слід зазначити, що трудові відносини між громадянином, який проходить альтернативну службу, та підприємством, установою, організацією здійснюються на підставі письмового строкового трудового договору і регулюються законодавством про працю.

ПЕРЕЛІК видів діяльності, якими можуть займатися громадяни, що проходять альтернативну (невійськову) службу:

• колективні громадські роботи та особисті послуги;

• будівництво;

• виробництво електроенергії, газу та води;

• сільське господарство, мисливство, лісове господарство, рибне господарство;

• добувна промисловість;

• обробна промисловість;

• транспорт.

У вас може скластися враження, що альтернативна служба в сучасних реаліях — це звичайна робота у місцевості, вільній від окупації та бойових дій і така діяльність не може прирівнюватись до безпосередньої участі в бойових діях, а жоден закон не змінить ставлення людей до тих, хто не може (чи не хоче) брати в руки зброю.

Однак ми, автори консультації, переконані, що все залежить від людей: від їхньої свідомості, цілеспрямованості і почуття патріотизму. Як на фронті, так і в глибокому тилу є люди, які виконують поставлені задачі впівсили, чекаючи допомоги збоку, розраховуючи на інших, дотримуючись гасла “моя хата з краю”.

Давайте шанувати один одного, підтримувати в цей складний час. Зусилля усіх громадян мають бути спрямовані на захист та відбудову нашої країни. Кожна людина зобов'язана зробити свій внесок у подолання наслідків російської військової агресії.

Вірте в ЗСУ! Слава Україні!

Консультацію підготувала головний юрист сектору «Сарненське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Сарненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги -Юлія Олешкевич . 


 

Фото без опису

«Диявол криється в деталях». Цей вислів ілюструє суть договорів позики. Адже усі «спокусливі» умови виписані великим та жирним шрифтом, а ось нюанси – дрібним. Один з таких – штраф за прострочку платежу по кредиту. Подекуди суми таких штрафів складають чи не половину суми позики. За яких умов кредитодавець може нараховувати подібні штрафи, а за яких – ні? Про це зазвичай і написано дрібним шрифтом…Наша історія про те, як штраф за невиконання кредитних зобов’язань було скасовано через суд.

Позика – як швидкий спосіб вирішення фінансових питань. Не маючи потрібної суми на певні потреби, українці нерідко беруть кредити. Проте слід пам’ятати, що фінансова установа – це не благодійна організація, тому віддавати доведеться не лише позичену суму, але й відсотки за користування кредитом. Якщо ж не виконати взятих на себе кредитних зобов’язань – Вам до того ж нарахують пеню, штрафи і т.п.

Така історія сталася із паном Павлом. Декілька років тому чоловік взяв фінансову позику. Згодом, через певні обставини, не зміг вчасно та у повному обсязі виконувати взяті на себе кредитні зобов’язання. Відтак кредитодавець подав на Павла до суду. За рішенням суду першої інстанції чоловік мав сплатити трохи більше 26 тисяч гривень (з яких 11 тисяч – сума неповернутого кредиту, 3 600 - несплачені відсотки, 11 тисяч 500 грн. штрафу).

З таким рішенням суду Павло не погоджувався та звернувся за допомогою до Сарненського бюро правової допомоги. Щоб допомогти клієнту Сарненським місцевим центром з надання БВПД призначено адвоката, що співпрацює з центром Ольгу Карпач.

Вивчивши матеріали справи та надані клієнтом документи, адвокат склала апеляційну скаргу, в основу якої поклала Закону України «Про споживче кредитування», відповідно до ІV розділу якого у період з 01.03.2020 року (фактично від початку карантину) по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину у виконанні зобов’язань за договором про споживчий кредит, споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за прострочення.

Зрештою апеляційний суд погодився із доводами адвоката і зважив, що підстави для стягнення штрафу відповідно до умов Договору відсутні, вказавши, що суд першої інстанції допустився помилкового застосування норм матеріального права, а тому рішення суду першої інстанції в частині стягнення штрафу у розмірі 11 500 гривень - підлягає скасуванню.

Довідково: У якому випадку споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) ним зобов’язань за договором під час карантину? І чи сплачується в такому випадку неустойка (штраф, пеня)?

Відповідно до Розділу ІV Закону України «Про споживче кредитування» у разі прострочення споживачем у період з 01.03.2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України короновірусної хвороби (COVID-19), виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит, споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення. В тому числі, але не виключно, споживач в разі допущення такого прострочення звільняється від обов’язків сплачувати кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) споживачем зобов’язань за таким договором.

 


 

 

Фото без опису

Кредит – це не лише кошти, які ви отримуєте в борг від фінансової установи на особисті потреби. Разом з кредитними коштами ви зобов’язуєтесь вчасно їх повернути та сплатити відсотки за користування.

  • Споживчі кредити поділяються на:

-забезпечені (іпотека, автокредит);

  • незабезпечені (наприклад, готівка в борг, що надається фінансовими компаніями).
  • Вони можуть бути довгостроковими чи короткостроковими. Більшість споживчих кредитів надаються банками та фінансовими компаніями.
  • Перш ніж оформлювати кредит, проаналізуйте свої фінансові можливості виконувати зобов’язання перед фінансовою установою.
  • Оцініть, чи зможете вчасно платити за кредитом і чи буде посильним таке фінансове навантаження для вашого бюджету:

           -   Порахуйте суму щомісячного платежу за кредитом, який ви зможете сплачувати з урахуванням власних доходів.

- Ознайомтеся з пропозиціями кредитних послуг, які надають фінансові установи.

- Порахуйте загальну вартість кредиту, пропозицій, які вас зацікавили.

Що входить у загальну вартість кредиту?

  • Номінальна річна процентна ставка.
  • Комісії кредитодавця (наприклад, пов’язані з наданням, обслуговуванням і поверненням кредиту, зокрема й розрахунково-касове обслуговування, юридичне оформлення угоди тощо).

-Додаткові платежі (наприклад, за послуги кредитного посередника, обов’язкові страхові та податкові платежі, збори на обов’язкове державне пенсійне страхування, платежі за послуги державних реєстраторів, нотаріусів, інших осіб тощо).

З урахуванням цих факторів ухвалюйте рішення щодо необхідності оформлення кредиту.

Більше інформації про кредитні послуги читайте на #ЗнайСвоїПрава_Кредити https://promo.bank.gov.ua/know-your-rights-loans/ 


 

 

Фото без опису

Перед тим, як оформлювати споживчий кредит, порівняйте пропозиції різних фінансових установ та оберіть для себе найкращий варіант.

Як порівняти умови кредиту?

Інформація про умови кредиту є в істотних умовах кредиту, які банки та фінансові компанії публікують на своїх сайтах.

Істотні умови кредиту містять загальні умови надання фінансовою установою послуг кредитування, але не є пропозицією з надання послуг.

Це означає, що запропоновані індивідуальні умови залежатимуть від результатів оцінки кредитоспроможності, проведеної на підставі отриманої від клієнта інформації та з інших джерел за наявності законних на це підстав.

Індивідуальні умови кредиту надаються клієнту до укладення договору про споживчий кредит у формі паспорта споживчого кредиту.

Паспорт кредиту – це документ, який містить основні умови кредиту, інформацію про реальну відсоткову ставку, порядок повернення кредиту, додаткові комісії та платежі.

Паспорт кредиту та істотні умови кредиту банки роблять за одним форматом, щоб було зручно порівняти пропозиції різних банків та фінансових компаній.

Також вся інформація про умови кредиту є в кредитному договорі.

Якщо фінансова установа порушила ваші права, звертайся до Національного банку України. Як звернутися:

написати до чат-боту “НБУ Контактний центр” в месенджерах (вайбері або телеграмі);

зателефонувати до контакт-центру – 0 800 505 240;

заповнити онлайн-форму для звернень на сайті НБУ за посиланням http://surl.li/msgv

Більше інформації про кредитні послуги читайте на #ЗнайСвоїПрава_Кредити https://promo.bank.gov.ua/know-your-rights-loans/


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь